Alltså… jag håller ju med igen, det är bara att spotta i nävarna *urk* och hugga i om man vill uppnå något. Man kan inte räkna med att andra ska göra saker åt en själv och om man bara sitter och väntar så risken att man får sitta där och tycka synd om sig själv.
Det jag menade är att rörelsen feminism, inte du som enskild medlem, i stort har ett problem om och när den säger att den jobbar för jämställdhet om den inte jobbar för båda könen. Som det är nu och som det har varit har i princip allt handlat om att förbättra för kvinnorna samtidigt som man struntat i att förbättra för männen. Det är okej, eller mer okej, om man inte utger sig för att vara en jämställdhetsorganisation för det är under _detta_ flagg feminismen seglat in i politiken och i folkhemmet. Hade feminismen pressenterats som en elitistisk och sexistisk organisation som värdera kvinnor betydligt högre än män hade feminismen aldrig fått det stöd den har i dag. Men jag tror att den bara har det stödet en kort tid till, för på senare tid har fler och fler sett att feminism inte alls särskilt ofta handlar om jämställdhet utan oftare och oftare om elitism och sexism. Jag känner mig i alla fall lite lurad och sviken av just feminismen som jag en gång hyllade i tron att den gällde allas lika värde och inte bara kvinnans värde.
Sen finns ju feminister som jag träffat här och i andra sammanhang som inte alls matchar den bild jag har av feminismen generellt, ni är positiva tillskott och det är er jag har ögonen på för att se om det ni skriver och tycker ska bevisa eller motbevisa mina fördomar om feminismen som en fram för allt sexistisk, självömkande och hycklande rörelse för självgoda. Därför försöker jag också att vara noggrann med att skriva i termer om ”dessa feminister”, ”den här typen av feminister” osv osv för att specificera att jag inte menar alla.
UppåtEmma sa:
vad menar du med "hjälpa kvinnorna på vår egen bekostnad"?
Att hjälpa kvinnor på vår egen bekostnad bekräftas väl av alla feminister som skrivit och sagt att männen måste ta ett steg åt sidan för att släppa in kvinnorna, att vi alltså ska offra en del av det vi fått kämpa hårt för att få och ge gratis till kvinnorna utan att få ett piss tillbaka. Skolan har på pojkarnas bekostnad omformats så att flickor i dag gynnas och pojkar missgynnas vilket man kan se på resultaten från skolan där pojkarna har sämre betyg generellt. Osv osv.